Simli Oje Nasıl Çıkarılır?

Mutfak Dekorasyon Önerileri

Ev Dekorasyonu: Kışa Hazırlamak İçin 9 Öneri

2017 Yaz- Mayo Modelleri.

Bebeği Kucaktan Vazgeçirmek Şart Mıdır?

Anne&Çocuk 21 Temmuz 2016
749 views


Bebeği Kucaktan Vazgeçirmek Şart Mıdır?

Özellikle ilk aylardan itibaren bebekler çok fazla kucakta taşınır. Bu nedenle sürekli olarak anne kucağını isteyen bebek çevresinde bulunan kişiler tarafından da sürekli kucaklanmak ister. Bebeğin sürekli olarak kucağa alınmasıyla ilgili olarak uzmanlar bazı görüşler ortaya koymuştur. Kimi uzman bebeğin kucağa alışması konusunda vazgeçilmesi gerektiğini, kimisi de annenin temasının bebek için önemli olduğu yönündedir. Bebek ile anne arasındaki önemli bir teması sağlayan ve sevginin yanı sıra iletişim ve bağlanmayı da ortaya çıkaran kucaklaşma; sona erdirilmelidir.

Anne bebek arasında oldukça uzun süre boyunca ortaya çıkan beraberlik; doğumla beraber başlar. Bebeğin anneye dokunması ve onu ilk olarak görmesi ile tanımak ve keşfetme olgusu ortaya çıkar. Koşulsuz olarak yakınlaşma dönemi olarak adlandırılmış olan ilk aylarda bebek anneye daha çok bağımlı bir şekilde hayatını sürdürür. Sürekli olarak iç içe olan bu ilişki sözlü olsun ya da olmasın birçok şekilde iletişimle çerçevelenir. Anneyle yaşanmış olan bu deneyimler sonrası dış dünyaya ve öteki kişilerle genellenmeye başlayan bebek bu özel bağlanma dönemi içerisinde temel güven duygusunu geliştirmektedir.Annenin süreklilik gösteren ve tutarlı bir şekilde bakım veren kucaklayan varlığı; onun için en önemli oluş biçimidir. Anne aracılığıyla hayata tutunmuş olan bebeğin her ihtiyacında annenin yanında olması ve onun varlığını hissetmesi erken dönemlerde deneyimi için en gerekli olan uygulamadır. Altıncı aydan sonrasında ise 3 yaşına kadar olan dönemde ayrışma ve bireyselleşme olarak annesiyle güvenli olan bağlanma ilişkisi yaşayan bebeklerde daha fazla kurulur. Altıncı ay sonrasında erken dönem içerisinde güven dolu bir ilişki kuran anneden bağımsızlaşan  bebek çevreyi araştırmaya başlar. Güven ile temas duygusunu yaşayan bebeklerde bağımsız olarak yaşadığında çok daha kendine özgüveni olan bir kişi haline dönüşür.

Anne Bebek Arasındaki Güven

  1. ay sonrası dönemde anne ile güven dolu bir ilişki kurmayı beceren bebek çevreye alışmaya başlar ve öğrenme merakı ortaya çıkar. Anne ile güvenli bağlanmanın sağlanmış olduğu bebeklerde; sağlıklı bir bireyselleşme ortaya çıkmaktadır. Ancak altı aydan sonra da s sürekli olarak annenin bebeği kucağında taşıması  kaslardaki gelişmelerde sorun yaşanmasına; ayrıca bebeğin duygusal birçok deneyiminin oluşmasına engel olmaya etken olabilmektedir.

Sürekli olarak kucakta uyutulmaya çalışılan ve ayrılmanın sonrasında bebeğin deneyimi sonrasında günlük yaşamı içerisinde sorunlar ortaya çıkabilmektedir.  Yani bebeğin deneyim süresi içerisinde çok fazla zorlayıcı ve travmatik bir şekilde kucakta taşınmaması gerekir.

Belli dozlarda süreklilik taşımadan bireysel olarak hareket etmesine ve bebeğin hayatın içerisinde kendi başına bir takım öğrenimleri edinmesine yardımcı olmak amacıyla çok fazla kucakta taşınmaması şarttır. Bir anlamda sürekli kucakta taşınan bebek psikolojik olarak da sıkılgan bir yapıda olmaya yönelebilir ve ileri de bu durum sorun yaratabilir.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Hazır Mutfak Modelleri

Hazır Mutfak Modelleri

12 Temmuz 2015
3.252 views
Koton Bikini modelleri

Koton Bikini modelleri

20 Ağustos 2015
2.471 views
Yüksek Bel Bikini Modelleri

Yüksek Bel Bikini Modelleri

30 Temmuz 2015
5.607 views
Vişneli Bisküvili İrmik Tatlısı

Vişneli Bisküvili İrmik Tatlısı

25 Kasım 2015
1.330 views
2016 Gelinlik Modelleri

2016 Gelinlik Modelleri

3 Eylül 2015
7.233 views
İşte Benim Stilim Emel

İşte Benim Stilim Emel

5 Eylül 2015
4.366 views
Swatch Kadın Saat Modelleri

Swatch Kadın Saat Modelleri

15 Aralık 2015
2.321 views
Bayan Kolye Modelleri

Bayan Kolye Modelleri

11 Şubat 2016
1.724 views
Gebelikte Kabızlığa Çözüm Önerileri

Gebelikte Kabızlığa Çözüm Önerileri

26 Haziran 2015
951 views