Ankastre Mutfak Modelleri

Sivilceyi 1 Gecede Yok Eden Yöntem

Diyet Yapıyor Fakat Kilo Veremiyorsanız Bu Haber Sizin İçin

Mercimek İle Yapılan 6 Nefis Yemek

Emzirmeye Yeni Başlayan Anneye Tavsiyeler

Anne&Çocuk 7 Aralık 2015
1.147 views


İnsanın doğasını en iyi oluşturan, onu hayat  boyu koruyan mucizevi bir besin olan anne sütü annelerin bedeninde üretilir. Bebeğin yaşına uygun olarak onun ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Anne sütünü, bebeğiniz ilk doğduğu andan itibaren ona vermeye çalışmanız emzirme rutinine alışmanızı sağlayacaktır. Yeni doğan bebeklerin mideleri çok küçük olduğu için sürekli emmek istemeleri normaldir. Etrafınızdakilerin “sütün yetmiyor sanırım, mama verelim” şeklindeki her yorumu dikkate almayın. Tabi ki ilk günlerde anneden gelen süt olan kolostrum, halk arasında ilk süt denilir daha az miktardadır. Bu nedenle  bebek sık acıkacaktır. Ayrıca yoğun süt gelesiye kadar bebeğe ilk günlerde doktor tavsiyesiyle mama verilmesi gerekiyorsa beslemek için kaşık tercih edilmelidir.

Emzirmenin ilk haftalarında bebek değişik zamanlarda bazen kısa, bazen uzun süreyle ama kısa aralıklarla emer. 1,5 aya kadar bu durum devam eder sonra bebek tarafından bir düzene girer, bebek 2-2,5 saatte bir emer. İlk başlarda anne iki göğsünü de her biri için 15 dakikayı geçmemek üzere (meme uçlarını korumak için) emzirmelidir. Yoğun süt akışı sağlanmasıyla birlikte artık her öğünde tek göğüs emzirip, çocuğun tamamen memeyi boşaltması sağlanmalıdır. Çünkü önden gelen süt daha akışkan, arkadan gelen süt daha yağlı ve doyurucudur. Bir göğsü tamamen boşaltmayıp, diğerine geçirilmesi bu doyurucu kısımdan yararlanamamasına neden olacaktır.

Emziren-Annelere-ÖnerilerBebeğinizin her ağlamasının nedenini açlık olarak yorumlamayın. Çünkü sorun açlık değilse, emmek onu rahatlatacaktır belki ama az sonra tekrar huzursuzlanmaya başlayacaktır. Sorun gaz sıkıntısı ya da başka bir şey olabilir, bunu da düşünün. Bebeğinizin her ağlaması çevre tarafından “ sütün yetmiyor” şeklinde yorumlanabilir. Fakat anne sütünün yetip yetmediğinin en iyi göstergesi 1 ay sonunda  çocuğun aldığı kilodur. Bebek en az 500-600 gram almışsa anne sütü yetiyor demektir, mama takviyesine gerek yoktur. Bazen anneler bu konuda sabırsız davranıp mama takviyesine  başlıyorlar. Bu durum bebeğin mamaya alışmasına ve süt üretiminin de azalmasına neden olabiliyor. Anne sütünü arttırmanın en güzel yolu sağlıklı, dengeli beslenme ve yeterli sıvı alınabilmesidir. Annenin günlük aldığı sıvı toplamının 4 litre civarında olması  süt üretiminin verimli olmasını sağlayacaktır.

Emziren-Annelere-Tavsiyeler

Bebeği emzirirken doğru pozisyonda tutmak ve meme ucunu doğru şekilde kavramasını sağlamak da çok önemlidir. Bebek doğumdan sonra sizin yanınıza getirildiğinde kucağınıza bir yastık koyarak, bebeğinizin başı ve vücudunu kendinize doğru çevirip, diğer elinizle göğüs ucunu ağzına doğru iterek göğüs ucunu yakalamasını sağlamalısınız. İlk etapta acı olsa da sonra geçecektir. Kahverengi bölümü ağzının içine almadan sadece meme ucunu çekiştiriyorsa hem bebek ememeyecek hem de göğsünüz çok acıyacaktır. Ayrıca dik  oturarak emzirmek süt akışının daha iyi olmasını sağlar.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Fazla Kilolara Veda Etme Zamanı Geldi

Fazla Kilolara Veda Etme Zamanı Geldi

29 Şubat 2016
1.919 views
Saça Işıltı Atmak

Saça Işıltı Atmak

5 Ocak 2016
2.639 views
Kızartma Yapmak Zararlı Mı ?

Kızartma Yapmak Zararlı Mı ?

12 Mart 2016
672 views
En Yeni Çanta Modelleri (2017-Yaz)

En Yeni Çanta Modelleri (2017-Yaz)

21 Haziran 2017
26 views
TAŞLI ÇANTALAR BURADA …

TAŞLI ÇANTALAR BURADA …

28 Kasım 2015
3.301 views
Kışkırtıcı Öpüşme Taktikleri

Kışkırtıcı Öpüşme Taktikleri

18 Temmuz 2015
5.791 views
Sarımsak Cinsel Kuvvet Veriyor

Sarımsak Cinsel Kuvvet Veriyor

10 Mart 2016
608 views
Çalışan Bayanlar İçin Saç Modelleri

Çalışan Bayanlar İçin Saç Modelleri

12 Kasım 2015
3.633 views
Misvak Kullanmanın Faydaları

Misvak Kullanmanın Faydaları

14 Şubat 2016
766 views