Erkekler Hangi Kadınları Etkileyici Bulur ?

Şeyda Coşkun Diyeti ve Diyet Listesi

Kadınların Erkeklerden Duymak İstediği Sözler

Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?

Emzirmeye Yeni Başlayan Anneye Tavsiyeler

Anne&Çocuk 7 Aralık 2015
1.664 views


İnsanın doğasını en iyi oluşturan, onu hayat  boyu koruyan mucizevi bir besin olan anne sütü annelerin bedeninde üretilir. Bebeğin yaşına uygun olarak onun ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Anne sütünü, bebeğiniz ilk doğduğu andan itibaren ona vermeye çalışmanız emzirme rutinine alışmanızı sağlayacaktır. Yeni doğan bebeklerin mideleri çok küçük olduğu için sürekli emmek istemeleri normaldir. Etrafınızdakilerin “sütün yetmiyor sanırım, mama verelim” şeklindeki her yorumu dikkate almayın. Tabi ki ilk günlerde anneden gelen süt olan kolostrum, halk arasında ilk süt denilir daha az miktardadır. Bu nedenle  bebek sık acıkacaktır. Ayrıca yoğun süt gelesiye kadar bebeğe ilk günlerde doktor tavsiyesiyle mama verilmesi gerekiyorsa beslemek için kaşık tercih edilmelidir.

Emzirmenin ilk haftalarında bebek değişik zamanlarda bazen kısa, bazen uzun süreyle ama kısa aralıklarla emer. 1,5 aya kadar bu durum devam eder sonra bebek tarafından bir düzene girer, bebek 2-2,5 saatte bir emer. İlk başlarda anne iki göğsünü de her biri için 15 dakikayı geçmemek üzere (meme uçlarını korumak için) emzirmelidir. Yoğun süt akışı sağlanmasıyla birlikte artık her öğünde tek göğüs emzirip, çocuğun tamamen memeyi boşaltması sağlanmalıdır. Çünkü önden gelen süt daha akışkan, arkadan gelen süt daha yağlı ve doyurucudur. Bir göğsü tamamen boşaltmayıp, diğerine geçirilmesi bu doyurucu kısımdan yararlanamamasına neden olacaktır.

Emziren-Annelere-ÖnerilerBebeğinizin her ağlamasının nedenini açlık olarak yorumlamayın. Çünkü sorun açlık değilse, emmek onu rahatlatacaktır belki ama az sonra tekrar huzursuzlanmaya başlayacaktır. Sorun gaz sıkıntısı ya da başka bir şey olabilir, bunu da düşünün. Bebeğinizin her ağlaması çevre tarafından “ sütün yetmiyor” şeklinde yorumlanabilir. Fakat anne sütünün yetip yetmediğinin en iyi göstergesi 1 ay sonunda  çocuğun aldığı kilodur. Bebek en az 500-600 gram almışsa anne sütü yetiyor demektir, mama takviyesine gerek yoktur. Bazen anneler bu konuda sabırsız davranıp mama takviyesine  başlıyorlar. Bu durum bebeğin mamaya alışmasına ve süt üretiminin de azalmasına neden olabiliyor. Anne sütünü arttırmanın en güzel yolu sağlıklı, dengeli beslenme ve yeterli sıvı alınabilmesidir. Annenin günlük aldığı sıvı toplamının 4 litre civarında olması  süt üretiminin verimli olmasını sağlayacaktır.

Emziren-Annelere-Tavsiyeler

Bebeği emzirirken doğru pozisyonda tutmak ve meme ucunu doğru şekilde kavramasını sağlamak da çok önemlidir. Bebek doğumdan sonra sizin yanınıza getirildiğinde kucağınıza bir yastık koyarak, bebeğinizin başı ve vücudunu kendinize doğru çevirip, diğer elinizle göğüs ucunu ağzına doğru iterek göğüs ucunu yakalamasını sağlamalısınız. İlk etapta acı olsa da sonra geçecektir. Kahverengi bölümü ağzının içine almadan sadece meme ucunu çekiştiriyorsa hem bebek ememeyecek hem de göğsünüz çok acıyacaktır. Ayrıca dik  oturarak emzirmek süt akışının daha iyi olmasını sağlar.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Okuyarak Büyüyen Çocuklar

Okuyarak Büyüyen Çocuklar

7 Kasım 2016
4.377 views
5 aylık bebek gelişimi nasıldır?

5 aylık bebek gelişimi nasıldır?

26 Temmuz 2016
4.533 views
Bebeklerde konak neden oluşur?

Bebeklerde konak neden oluşur?

26 Temmuz 2016
4.697 views
Hamilelikte Uçak Tehlikesi

Hamilelikte Uçak Tehlikesi

25 Temmuz 2016
4.579 views
Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

25 Temmuz 2016
1.403 views
Bebek Suluklarınız Küflü mü ?

Bebek Suluklarınız Küflü mü ?

7 Mart 2016
2.700 views
Bunlar da var!
2016 İlkbahar Gelin Başı Modelleri

2016 İlkbahar Gelin Başı Modelleri

12 Mart 2016
2.178 views
Büyük Beden Abiye Kıyafetleri

Büyük Beden Abiye Kıyafetleri

12 Temmuz 2015
8.868 views
Kuyruklu Gelinlik Modelleri

Kuyruklu Gelinlik Modelleri

13 Kasım 2015
6.381 views
Sade Gelinlik Modelleri

Sade Gelinlik Modelleri

7 Temmuz 2015
4.921 views
En Şık Sade Gelinlik Modelleri

En Şık Sade Gelinlik Modelleri

24 Ekim 2015
3.562 views
Pancar ve Marul Suyunun Faydaları

Pancar ve Marul Suyunun Faydaları

2 Mart 2016
1.049 views