Kilo Sorunu Olanlar İçin Tatlı Önerileri

Kadın ve Erkek Arasında Var Olan Farklar

Şeker Hamuru İle Kurabiye Tarifi.

4 Adımda Fazla Kilolardan Kurtul

Gebelikte Kabızlığa Çözüm Önerileri

Anne&Çocuk 26 Haziran 2015
952 views


Hamilelik süreci çok kolay bir süreç gibi dursa da anne açısından birçok sıkıntı yaratan durumları olabiliyor. Bunlardan birisi de yoğun sayıda şikâyet konusu olan kabızlık sorunu.

Bu durumlara dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle anne ve çocuk sağlığı için düzenli doktor kontrolü gerekiyor. Normal olanı günde bir defa büyük tuvaletinize çıkmaktır. Günümüzde bu gerek tüketilen besinlerden olsun gerekse hareketsizlikten olsun boyut değiştirebiliyor. Bu duruma kabızlık deniliyor. Kabızlık özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında ortaya çıkıyor.

Kabızlığa karşı en önemli önlem anne adaylarının beslenme şekillerine dikkat etmesi gerektiği yönünde. Anne adaylarının her gün aynı saatte tuvalete çıkması için zorlamak olmalıdır. Ve tuvalette oturuş pozisyonunun karın için basıncı arttırmak için en uygun pozisyon olması gerekiyor. Yine aynı şekilde yürüyüş saatlerini düzenlemesi gerekiyor.

Yine anne adayının kendi çabası ile günlük tuvalete çıkma alışkanlığını elde edene kadar lavmanlar yapması ve bununla birlikte bol su tüketilmesi vücut metabolizmasını ve bağırsağı çalıştıracağından önerilir. Kabızlık etkisini en aza indirmek için doktorunuzla birlikte uygun bir diyet programına başlayabilirsiniz.Özellikle beslenme biçiminiz bağırsaklarınızın düzgün çalışmamasını etkiliyor. Bunun için en çok lifli ve posalı yiyecekler yenilmelidir. Çeşit çeşit sebze ve meyve tüketilmelidir. Nişastalı ve zeytinyağlı yemekler de bağırsak hareketlerine etki ediyor. Çeşitli kompostolar içilebilir. Güne başlarken birkaç kuru incir yine size fayda sağlayacaktır. Yine sabahları kahvaltınızdan önce bir bardak ılık su tüketmeniz yararlıdır.

Egzersiz hayatınızın parçası olmalı. Özellikle anne adayları için düzenli egzersiz sizin ve bebeğiniz için çok sağlıklıdır.

Sabah bir bardak ılık suya bir kaşık yağ eklediğinizde de kabızlık şikâyetiniz azalacaktır.

Çeşitli meyve suları, posalı sebzeler size en çok fayda sağlayacaktır. Bol bol tüketin.

Eğer bunları yaptığınız halde yine tuvalete çıkmakta zorlanıyorsanız doktorunuza başvurmanızı ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeye önem vermenizi dileriz.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Reyhan Şerbeti Tarifi

Reyhan Şerbeti Tarifi

23 Kasım 2015
1.012 views
Bayan Dövme Modelleri

Bayan Dövme Modelleri

9 Kasım 2015
5.372 views
Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

13 Şubat 2016
657 views
Gebelikte Kabızlığa Çözüm Önerileri

Gebelikte Kabızlığa Çözüm Önerileri

26 Haziran 2015
952 views
Cinsel Sapkınlıklar Nelerdir?

Cinsel Sapkınlıklar Nelerdir?

3 Ağustos 2016
719 views
Bayan Sarı Pantolon Modelleri

Bayan Sarı Pantolon Modelleri

17 Şubat 2016
1.840 views
Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?

7 Kasım 2016
1.002 views