Gojiberry ile zayıflama

Modern Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

2016 Tesettür Elbise Modelleri

Büyük Beden Abiye Elbise Modelleri

İdrar Kaçırma Nedir Tedavisi Nasıldır?

Sağlık 3 Ağustos 2016
660 views


İdrar Kaçırma Nedir Tedavisi Nasıldır?

İdrar kaçırma daha sık kadınlarda gözüken ancak erkekler veya çocuklarda da ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Genelde bu rahatsızlık birçok açıdan yaşam kalitesini azaltır ve sosyal sıkıntılar yaratmaya başlar. Kadınlarda çok sık rastlanan idrar kaçırma birçok kadının yaşadığı bir sorundur.

İdrarın tutulamaması ve tuvalet ihtiyacının giderilemeden kaçırılması anlamına gelen idrar kaçırma bazı tedavi yöntemleri ile iyileşebilen  bir rahatsızlıktır.

İdrar kaçırma nasıl olur?

İdrar kaçırma birçok kişide ani bir şekilde ortaya çıkan ve istemsiz olarak idrarın idrar yollarından dışarı çıkması durumuna idrar kaçırma adı verilir. Genelde bu durum kadınlarda çok fazla sıkıntı ve utanç yaratır. Genelde kadınlarda günlük hayatı zorlayabilecek boyutlara varabilen idrar kaçırma her şekilde ortaya çıkabilmektedir. Öksürme, hapşırma, gülme, yürürken, egzersiz yaparken, ağır eşya kaldırma suretiyle, oturma ya da yatar durumda ayağa kalkınca idrar kaçırma ortaya çıkabilmektedir. 30 yaşında olan her kadının dördünde görülen idrar kaçırma mutlaka hekime danışarak tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Açık bir şekilde hekiminize gerekli olan durumu anlatmak ve ona göre tedavi uygulanmasına olanak vermek sağlıklı bir hayat için gereklidir. Mesane kısmında böbreklerden gelmiş olan idrarın biriktiği yer; erkeklerde bağırsaklarının ön kısmında, bayanlarda ise rahmin alt kısmında yer alır. Böbreklerden gelmiş olan idrar yavaş bir şekilde mesaneye dolar ve bu işlem sonrasında beyne sinyal giderek kasılması engellenir ve idrar tutma sağlanır. Mesanede birikmiş olan kişiyi zorlayacak bir şekilde olduğunda tuvalete gitmek için kişiyi uyarmaya başlar. Bu sayede tuvalete giderek mesane torbası boşaltılması sağlanmış olur. İdrar birikimi sağlayan mesane elastik bir yapıya sahip olmasından dolayı genişler ve böylece mesane içerisinde basınç artışı yer almaz. Böbreklerden gelmiş olan idrar rahatlıkla mesaneye girmektedir. Alt kısmında idrar tutmak için yer alan, sürekli olarak kasılan kaslar idrar torbası da birikmiş idrarın kaçmasına engel olmaktadır. Kadınlarda anatomik olarak idrar borusu erkeklere göre daha kısa boyuttadır. Bu nedenle salgılanan bazı hormonlar idrar borusuna destek sağlar idrar yapmak suretiyle mesaneden bir miktar olarak aşağıya hareket halinde olur.

İdrar kaçırma tipleriStres tipi idrar kaçırma; genelde kadınlarda çok sık görülen özellikle öksürürken, gülerken, yürürken, hapşırırken, egzersiz halindeyken veya istemsiz birçok durumlarda kaçırma ortaya çıkar. En temel nedenleri pelvik taban kaslarının zayıflığı ve mesane boşalmasını kontrol etmiş olan kasların yetersizliği olarak yer alır.

Urge tipi idrar kaçırma:  Bu idrar kaçırma tipinde güçlü olarak tuvalete gitme isteği duyulduğu anda tuvalete yetişemeden idrar kaçırma ortaya çıkar stres idrar kaçırmadan farkı ise pelvik tabanındaki zayıflık nedeni değildir. Mesane kaslarının aşırı aktif olmasından kaynaklanmıştır.

Miks tip idrar kaçırma:  Urge idrar kaçırma ve stres tipi idrar kaçırmanın bir arada olduğu idrar kaçırma şeklidir.

Taşma tipi idrar kaçırma: Mesanenin kapasitesinin yüksek oranda dolması ile idrar yapma zorunluluğu hissetmeyerek küçük miktarlarda idrar kaçırma olmasının etkisidir. Bu durumda hiçbir zaman mesanenin tamamen boşalmadığı duygusu ortaya çıkar. Genelde diyabet, geniş pelvik, cerrahi pelvik, yaralanma, omurilik yaralanmaları, Multipskleroz gibi durumlar kas tonusunun kaybolması sonrasında bu tip durum ortaya çıkar.

İdrar kaçırma neden olur?

Aşırı kilolu olmak, obezite hastalığı, kalıtsal nedenler, kabızlık sorunları, ilerleyen yaş grupları, vajinal enfeksiyonlar, kadınlarda ortaya çıkan sistit ve mesane iltihabı gibi  idrar enfeksiyonları, zor doğumlar, idrar taşları ve tümörlerin olması, vajinal enfeksiyonlar, ışın tedavisi uygulanması, menopoza ilişkili olarak hormonal değişikliklerin olması, sinirsel hastalıklar ya da erkeklerde görülmüş olan prostat büyümesi, kadınlarda sürekli olarak idrar kaçırmaya neden olan; vajina arasında bulunan ya da böbrek ve mesane arasındaki İdrar borusu, kontrolsüz olan şeker hastalığı, vajina arasında oluşabilecek birleşmeler, alkolizm, prostat kanseri için yapılmış olan ameliyatlar ,Tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyona karşı ilaçlar, Adele gevşeten ilaçlar, idrar kaçırma nedeni olabilir. Ayrıca beyin fonksiyonlarını yavaşlamaya neden olan hastalıklar da nedenler arasındadır.

İdrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?

İdrar kaçırma tedavisi için yapılan ameliyat dışı yöntemler; pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi maksadıyla uygulanmış olan Kegel egzersizleri bulunmaktadır.

Ayrıca ağızdan alınan ilaçlar ile tedavi edilebilme imkanı bulunmaktadır. Fonksiyonel olarak elektriksel uyarılma ya da bio feedback, pelvik sinirlerine yapılan uyarılar ile tedavi edilebilir. Ayrıca östrojen krem uygulanması, temiz aralıklarla katetrizasyon yönteminin uygulanması ve cerrahi müdahaleler tedavi şekilleri arasında yer alır.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
1 Hafta da 6 Kilo Verin

1 Hafta da 6 Kilo Verin

19 Haziran 2017
43 views
2 Hafta da 9 Kilo Verdiren Diyet.

2 Hafta da 9 Kilo Verdiren Diyet.

26 Mayıs 2017
136 views
Geleneksel Türk Kahvesi ve Sunumu…

Geleneksel Türk Kahvesi ve Sunumu…

23 Mayıs 2017
102 views
Süt Tozu ile Cilt Maskesi

Süt Tozu ile Cilt Maskesi

22 Mayıs 2017
53 views
Kil Maskesi

Kil Maskesi

29 Mart 2017
219 views
Tuvalette yanlış mı oturuyoruz?

Tuvalette yanlış mı oturuyoruz?

3 Ağustos 2016
711 views
Bunlar da var!
Bebek Suluklarınız Küflü mü ?

Bebek Suluklarınız Küflü mü ?

7 Mart 2016
1.832 views
Morali Bozukken Uyuyanlar Dikkat !

Morali Bozukken Uyuyanlar Dikkat !

18 Nisan 2016
707 views
Arda Turan gazeteciye Saldırdı

Arda Turan gazeteciye Saldırdı

6 Haziran 2017
65 views
Pancar ve Marul Suyunun Faydaları

Pancar ve Marul Suyunun Faydaları

2 Mart 2016
629 views
Örgü Bebek Battaniye Modelleri

Örgü Bebek Battaniye Modelleri

17 Kasım 2015
3.281 views
Dantelli Gelinlik Modelleri

Dantelli Gelinlik Modelleri

9 Temmuz 2015
5.008 views
Tesettür Ferace Modelleri

Tesettür Ferace Modelleri

21 Kasım 2015
4.388 views
Damatlık Modelleri

Damatlık Modelleri

22 Temmuz 2015
3.866 views
İsveç Diyeti listesi 13 günlük

İsveç Diyeti listesi 13 günlük

3 Aralık 2015
2.020 views