Straplez Gelinlik Modelleri

Bohem Tarzı Gelinlik Modelleri

Çocuğunuz Evdeyken Temizlik Yapmanın Sakıncaları

En iyi kaş kalemi önerileri

İdrar Kaçırma Nedir Tedavisi Nasıldır?

Sağlık 3 Ağustos 2016
969 views


İdrar Kaçırma Nedir Tedavisi Nasıldır?

İdrar kaçırma daha sık kadınlarda gözüken ancak erkekler veya çocuklarda da ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Genelde bu rahatsızlık birçok açıdan yaşam kalitesini azaltır ve sosyal sıkıntılar yaratmaya başlar. Kadınlarda çok sık rastlanan idrar kaçırma birçok kadının yaşadığı bir sorundur.

İdrarın tutulamaması ve tuvalet ihtiyacının giderilemeden kaçırılması anlamına gelen idrar kaçırma bazı tedavi yöntemleri ile iyileşebilen  bir rahatsızlıktır.

İdrar kaçırma nasıl olur?

İdrar kaçırma birçok kişide ani bir şekilde ortaya çıkan ve istemsiz olarak idrarın idrar yollarından dışarı çıkması durumuna idrar kaçırma adı verilir. Genelde bu durum kadınlarda çok fazla sıkıntı ve utanç yaratır. Genelde kadınlarda günlük hayatı zorlayabilecek boyutlara varabilen idrar kaçırma her şekilde ortaya çıkabilmektedir. Öksürme, hapşırma, gülme, yürürken, egzersiz yaparken, ağır eşya kaldırma suretiyle, oturma ya da yatar durumda ayağa kalkınca idrar kaçırma ortaya çıkabilmektedir. 30 yaşında olan her kadının dördünde görülen idrar kaçırma mutlaka hekime danışarak tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Açık bir şekilde hekiminize gerekli olan durumu anlatmak ve ona göre tedavi uygulanmasına olanak vermek sağlıklı bir hayat için gereklidir. Mesane kısmında böbreklerden gelmiş olan idrarın biriktiği yer; erkeklerde bağırsaklarının ön kısmında, bayanlarda ise rahmin alt kısmında yer alır. Böbreklerden gelmiş olan idrar yavaş bir şekilde mesaneye dolar ve bu işlem sonrasında beyne sinyal giderek kasılması engellenir ve idrar tutma sağlanır. Mesanede birikmiş olan kişiyi zorlayacak bir şekilde olduğunda tuvalete gitmek için kişiyi uyarmaya başlar. Bu sayede tuvalete giderek mesane torbası boşaltılması sağlanmış olur. İdrar birikimi sağlayan mesane elastik bir yapıya sahip olmasından dolayı genişler ve böylece mesane içerisinde basınç artışı yer almaz. Böbreklerden gelmiş olan idrar rahatlıkla mesaneye girmektedir. Alt kısmında idrar tutmak için yer alan, sürekli olarak kasılan kaslar idrar torbası da birikmiş idrarın kaçmasına engel olmaktadır. Kadınlarda anatomik olarak idrar borusu erkeklere göre daha kısa boyuttadır. Bu nedenle salgılanan bazı hormonlar idrar borusuna destek sağlar idrar yapmak suretiyle mesaneden bir miktar olarak aşağıya hareket halinde olur.

İdrar kaçırma tipleriStres tipi idrar kaçırma; genelde kadınlarda çok sık görülen özellikle öksürürken, gülerken, yürürken, hapşırırken, egzersiz halindeyken veya istemsiz birçok durumlarda kaçırma ortaya çıkar. En temel nedenleri pelvik taban kaslarının zayıflığı ve mesane boşalmasını kontrol etmiş olan kasların yetersizliği olarak yer alır.

Urge tipi idrar kaçırma:  Bu idrar kaçırma tipinde güçlü olarak tuvalete gitme isteği duyulduğu anda tuvalete yetişemeden idrar kaçırma ortaya çıkar stres idrar kaçırmadan farkı ise pelvik tabanındaki zayıflık nedeni değildir. Mesane kaslarının aşırı aktif olmasından kaynaklanmıştır.

Miks tip idrar kaçırma:  Urge idrar kaçırma ve stres tipi idrar kaçırmanın bir arada olduğu idrar kaçırma şeklidir.

Taşma tipi idrar kaçırma: Mesanenin kapasitesinin yüksek oranda dolması ile idrar yapma zorunluluğu hissetmeyerek küçük miktarlarda idrar kaçırma olmasının etkisidir. Bu durumda hiçbir zaman mesanenin tamamen boşalmadığı duygusu ortaya çıkar. Genelde diyabet, geniş pelvik, cerrahi pelvik, yaralanma, omurilik yaralanmaları, Multipskleroz gibi durumlar kas tonusunun kaybolması sonrasında bu tip durum ortaya çıkar.

İdrar kaçırma neden olur?

Aşırı kilolu olmak, obezite hastalığı, kalıtsal nedenler, kabızlık sorunları, ilerleyen yaş grupları, vajinal enfeksiyonlar, kadınlarda ortaya çıkan sistit ve mesane iltihabı gibi  idrar enfeksiyonları, zor doğumlar, idrar taşları ve tümörlerin olması, vajinal enfeksiyonlar, ışın tedavisi uygulanması, menopoza ilişkili olarak hormonal değişikliklerin olması, sinirsel hastalıklar ya da erkeklerde görülmüş olan prostat büyümesi, kadınlarda sürekli olarak idrar kaçırmaya neden olan; vajina arasında bulunan ya da böbrek ve mesane arasındaki İdrar borusu, kontrolsüz olan şeker hastalığı, vajina arasında oluşabilecek birleşmeler, alkolizm, prostat kanseri için yapılmış olan ameliyatlar ,Tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyona karşı ilaçlar, Adele gevşeten ilaçlar, idrar kaçırma nedeni olabilir. Ayrıca beyin fonksiyonlarını yavaşlamaya neden olan hastalıklar da nedenler arasındadır.

İdrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?

İdrar kaçırma tedavisi için yapılan ameliyat dışı yöntemler; pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi maksadıyla uygulanmış olan Kegel egzersizleri bulunmaktadır.

Ayrıca ağızdan alınan ilaçlar ile tedavi edilebilme imkanı bulunmaktadır. Fonksiyonel olarak elektriksel uyarılma ya da bio feedback, pelvik sinirlerine yapılan uyarılar ile tedavi edilebilir. Ayrıca östrojen krem uygulanması, temiz aralıklarla katetrizasyon yönteminin uygulanması ve cerrahi müdahaleler tedavi şekilleri arasında yer alır.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Kolayca Bronzlaşmanın Yolları

Kolayca Bronzlaşmanın Yolları

20 Haziran 2017
2.534 views
Pratik Ağda ve Ağda Bantları.

Pratik Ağda ve Ağda Bantları.

19 Haziran 2017
2.696 views
1 Hafta da 6 Kilo Verin

1 Hafta da 6 Kilo Verin

19 Haziran 2017
4.285 views
2 Hafta da 9 Kilo Verdiren Diyet.

2 Hafta da 9 Kilo Verdiren Diyet.

26 Mayıs 2017
3.865 views
Geleneksel Türk Kahvesi ve Sunumu…

Geleneksel Türk Kahvesi ve Sunumu…

23 Mayıs 2017
2.608 views
Süt Tozu ile Cilt Maskesi

Süt Tozu ile Cilt Maskesi

22 Mayıs 2017
643 views
Kil Maskesi

Kil Maskesi

29 Mart 2017
789 views
Bunlar da var!
Iphone Kırılmaz Cam

Iphone Kırılmaz Cam

3 Kasım 2015
3.360 views
Bayan Cüzdan Modelleri

Bayan Cüzdan Modelleri

13 Temmuz 2015
7.719 views
Yılbaşı Ağacı Süslemek

Yılbaşı Ağacı Süslemek

23 Kasım 2015
2.223 views
Renkli Oje Modelleri

Renkli Oje Modelleri

9 Kasım 2015
2.921 views
Kifla Tarifi

Kifla Tarifi

11 Aralık 2015
3.629 views
Tozlu Giyim Tesettür

Tozlu Giyim Tesettür

3 Eylül 2015
10.789 views
Doğru Ruj Seçimi Nasıl Yapılır ?

Doğru Ruj Seçimi Nasıl Yapılır ?

26 Şubat 2016
2.117 views
2017 Şapka Trendi: Kasket

2017 Şapka Trendi: Kasket

23 Ocak 2017
991 views
Trileçe Tatlısı

Trileçe Tatlısı

23 Şubat 2016
1.205 views