Diyet

Alyans Modelleri(2017)

Erkek Beynine Oranla Kadın Beyni Daha Çok Çalışıyor !

Uzun Katlı Bayan Saç Modelleri

İnsanlar değişmez ancak siz değişirsiniz

Aşk & İlişkiler 20 Haziran 2015
1.189 views


Hayatta ve ilişkilerde yapılabilecek tek şey vardır oda kişileri değiştirmeye çalışmak yerine ilişkiyi değiştirmektir.



Çevremizde, ailemizde, işyerimizde veya okulumuzda sorunlar yaşadığımız kişiler vardır. Onların yaptığı yanlışlar ve sergilediği tutumları değiştirmek için ne kadar uğraşsak da başarılı olamadığımız durumlarda vardır. Yaşamış olduğumuz ilişkilerde sorunlar yaşayabiliriz. Bu sorunların düzelebilmesi için karşımızdaki kişinin değişmesi gerekir. Ancak ne kadar zaman geçerse geçsin, ne kişiler ne de yaşamakta olduğumuz sorunlu ilişki değişir. Belki de her zaman fedakarlık yapmak durumunda kalan bizizdir. Bu durum ne kadar canımızı sıkarsa sıksın bir çıkış yolu bulamıyor ve yaşanmakta olan durumun düzelebilmesi için elimizden bir şey gelmiyordur. Bu yazılan durumun bir kısmını yada tamamını yaşayanlar vardır. “Her yolu denedim; ama sonuç alamadım pes ettim” veya “Kendi haline bıraktım“ diyenlerin sayısı da küçümsenemeyecek düzeydedir. Bazen öyle şeyler yaşarız ki zaman değişir, mekanlar değişir, insanlar değişir; ancak bizim yaşadığımız bazı olaylar değişmez ve tekrar ederek karşımıza çıkar.
Neden hep ben? Neden hep bu sorunları ben yaşamak durumunda kalıyorum?” benzeri soruları defalarca sorduğumuzda olmuştur. Her insan hayatında hatalar yapar. Her insan hayatında yanlış kararlar verir. Her insan hayatında olmasını istemediği durumlarla karşı karşıya kalabilir. Önemli olan bu ve benzeri durumları yaşamak değil, bu durumlardan ders alabilmektir. Hayat bir okuldur ve bu okulda sınavlarınızı veremezseniz sınıfta kalırsınız. Aynı ilişkilerimizde ve ticaret hayatımızda yaşadığımız sorunlar gibi..
Hayatta ve ilişkilerde yapılabilecek tek şey vardır, o da kişileri değiştirmeye çalışmak yerine ilişkiyi değiştirmektir. İnsanlar değiştirilmeye karşıdır ancak değişmeye karşı değildir. Biz sorun yaşadığımız kişileri değiştirmeye çalışmak yerine yaşanan soruna neden olan davranışı ya da sözleri değiştirmeliyiz. Bu şekilde sorun odaklı değil çözüm odaklı davanmış oluruz. Karşımızdaki kişinin değişmesini beklemek, aradan yılların geçmesine ancak bizim hala beklememize neden olacaktır. Bizim karşımızdaki insanın değişeceği yönünde bir inancımız olduğu gibi karşımızdaki kişinin de bizim değişeceğimize dair bir inancı vardır. Herkes bir diğerinin değişeceği düşüncesi ile hareket eder. Bu davranış hiçbir şekilde istenilene ulaştırmaz. Yapılabilecek en güzel şey karşındaki kişinin değişmesini beklemek yerine kendimizi değiştirmektir. Bizim değişmemiz demek, ilişkinin değişmesi ve bir zaman sonra yaşanan sorunların değişmesi demektir. Elbette burada sorulması gereken soru şudur: “Ben değişmek istiyor muyum?” Eğer bizde değişmek istemiyorsak, var olan gerçeği kabul etmekten başka bir çaremiz yoktur. Ya yaşamakta olduğumuz sorunları her zaman yaşamayı göze alarak ilişkiye devam edecek ya da ilişkiyi sonlandıracağız. Görmemiz gereken bir şeyde şudur: Yaşadığımız ilişkilerde farklı insanlarla hep benzer sorunlar yaşıyorsak, kendimize sormak durumundayız: “Hayatıma giren bütün insanlar mı sorunlu yoksa ben mi?” Eğer sorun hayatımıza giren veya ilişki yaşadığımız kişilerde değilse bu gerçeğin gölgesinde artık değişmemiz gerektiği gerçeğini kabul etmeliyiz. Biz değişmeyi başaramazsak, hayatımıza kim girerse girsin bu sorunlar yaşanmaya devam edecektir.
Bizler genelde kendimizde var olan sorunları görmek istemez, diğer tarafta sorun olduğunu kabul ederiz. Bu şekilde bir inanç yapısına sahip olmak hiçbir zaman yaşadığımız sorunları çözemeyeceğimizi gösterir. Ya hayatımızın sorumluluğunu alır, bizde var olan sorunları kabul ederek çözüm yolları ararız yada gerçeklerden kaçmaya devam ederek, aslında kendimizle yüzleşmekten kaçarız. Hayatımızda değişmesi gereken alışkanlıklarımız, davranışlarımız ya da söylemlerimizi kabul ederek bu sorunlara çözüm yolları bulmak gerek. Ancak bu şekilde sorun yaşadığımız kişilerle hayatımızı kolaylaştırırız.



Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Alyans Modelleri(2017)

Alyans Modelleri(2017)

5 Haziran 2017
107 views
Damat Fincanı… <3

Damat Fincanı… <3

24 Mayıs 2017
131 views
Kadın ve Erkek Arasında Var Olan Farklar

Kadın ve Erkek Arasında Var Olan Farklar

5 Ağustos 2016
659 views
Cinsel Sapkınlıklar Nelerdir?

Cinsel Sapkınlıklar Nelerdir?

3 Ağustos 2016
719 views
Erkekler Neden Aldatır ?

Erkekler Neden Aldatır ?

11 Şubat 2016
902 views
Bunlar da var!
Alyans Modelleri(2017)

Alyans Modelleri(2017)

5 Haziran 2017
107 views
Siyah Beyaz Dekorasyon Fikirleri

Siyah Beyaz Dekorasyon Fikirleri

16 Temmuz 2015
2.231 views
Domatesli Pilav Tarifi

Domatesli Pilav Tarifi

16 Şubat 2016
710 views
Renkli Çocuk Odaları Dekorasyon Fikirleri

Renkli Çocuk Odaları Dekorasyon Fikirleri

30 Haziran 2015
3.950 views
Bu Çaya Dikkat !

Bu Çaya Dikkat !

4 Mart 2016
653 views
En Yeni Çanta Modelleri (2017-Yaz)

En Yeni Çanta Modelleri (2017-Yaz)

21 Haziran 2017
29 views
inci ayakkabı

inci ayakkabı

3 Ağustos 2015
2.766 views