Karaciğer Temizlenmesini Sağlayan Besinler

2016 En güzel Mayo Modelleri

Kireçlenmeye Karşı Çınar Yaprağı Kürü Tedavisi

Nasırı Önlemenin Yolları

İnsanlar değişmez ancak siz değişirsiniz

Aşk & İlişkiler 20 Haziran 2015
1.437 views


Hayatta ve ilişkilerde yapılabilecek tek şey vardır oda kişileri değiştirmeye çalışmak yerine ilişkiyi değiştirmektir.Çevremizde, ailemizde, işyerimizde veya okulumuzda sorunlar yaşadığımız kişiler vardır. Onların yaptığı yanlışlar ve sergilediği tutumları değiştirmek için ne kadar uğraşsak da başarılı olamadığımız durumlarda vardır. Yaşamış olduğumuz ilişkilerde sorunlar yaşayabiliriz. Bu sorunların düzelebilmesi için karşımızdaki kişinin değişmesi gerekir. Ancak ne kadar zaman geçerse geçsin, ne kişiler ne de yaşamakta olduğumuz sorunlu ilişki değişir. Belki de her zaman fedakarlık yapmak durumunda kalan bizizdir. Bu durum ne kadar canımızı sıkarsa sıksın bir çıkış yolu bulamıyor ve yaşanmakta olan durumun düzelebilmesi için elimizden bir şey gelmiyordur. Bu yazılan durumun bir kısmını yada tamamını yaşayanlar vardır. “Her yolu denedim; ama sonuç alamadım pes ettim” veya “Kendi haline bıraktım“ diyenlerin sayısı da küçümsenemeyecek düzeydedir. Bazen öyle şeyler yaşarız ki zaman değişir, mekanlar değişir, insanlar değişir; ancak bizim yaşadığımız bazı olaylar değişmez ve tekrar ederek karşımıza çıkar.
Neden hep ben? Neden hep bu sorunları ben yaşamak durumunda kalıyorum?” benzeri soruları defalarca sorduğumuzda olmuştur. Her insan hayatında hatalar yapar. Her insan hayatında yanlış kararlar verir. Her insan hayatında olmasını istemediği durumlarla karşı karşıya kalabilir. Önemli olan bu ve benzeri durumları yaşamak değil, bu durumlardan ders alabilmektir. Hayat bir okuldur ve bu okulda sınavlarınızı veremezseniz sınıfta kalırsınız. Aynı ilişkilerimizde ve ticaret hayatımızda yaşadığımız sorunlar gibi..
Hayatta ve ilişkilerde yapılabilecek tek şey vardır, o da kişileri değiştirmeye çalışmak yerine ilişkiyi değiştirmektir. İnsanlar değiştirilmeye karşıdır ancak değişmeye karşı değildir. Biz sorun yaşadığımız kişileri değiştirmeye çalışmak yerine yaşanan soruna neden olan davranışı ya da sözleri değiştirmeliyiz. Bu şekilde sorun odaklı değil çözüm odaklı davanmış oluruz. Karşımızdaki kişinin değişmesini beklemek, aradan yılların geçmesine ancak bizim hala beklememize neden olacaktır. Bizim karşımızdaki insanın değişeceği yönünde bir inancımız olduğu gibi karşımızdaki kişinin de bizim değişeceğimize dair bir inancı vardır. Herkes bir diğerinin değişeceği düşüncesi ile hareket eder. Bu davranış hiçbir şekilde istenilene ulaştırmaz. Yapılabilecek en güzel şey karşındaki kişinin değişmesini beklemek yerine kendimizi değiştirmektir. Bizim değişmemiz demek, ilişkinin değişmesi ve bir zaman sonra yaşanan sorunların değişmesi demektir. Elbette burada sorulması gereken soru şudur: “Ben değişmek istiyor muyum?” Eğer bizde değişmek istemiyorsak, var olan gerçeği kabul etmekten başka bir çaremiz yoktur. Ya yaşamakta olduğumuz sorunları her zaman yaşamayı göze alarak ilişkiye devam edecek ya da ilişkiyi sonlandıracağız. Görmemiz gereken bir şeyde şudur: Yaşadığımız ilişkilerde farklı insanlarla hep benzer sorunlar yaşıyorsak, kendimize sormak durumundayız: “Hayatıma giren bütün insanlar mı sorunlu yoksa ben mi?” Eğer sorun hayatımıza giren veya ilişki yaşadığımız kişilerde değilse bu gerçeğin gölgesinde artık değişmemiz gerektiği gerçeğini kabul etmeliyiz. Biz değişmeyi başaramazsak, hayatımıza kim girerse girsin bu sorunlar yaşanmaya devam edecektir.
Bizler genelde kendimizde var olan sorunları görmek istemez, diğer tarafta sorun olduğunu kabul ederiz. Bu şekilde bir inanç yapısına sahip olmak hiçbir zaman yaşadığımız sorunları çözemeyeceğimizi gösterir. Ya hayatımızın sorumluluğunu alır, bizde var olan sorunları kabul ederek çözüm yolları ararız yada gerçeklerden kaçmaya devam ederek, aslında kendimizle yüzleşmekten kaçarız. Hayatımızda değişmesi gereken alışkanlıklarımız, davranışlarımız ya da söylemlerimizi kabul ederek bu sorunlara çözüm yolları bulmak gerek. Ancak bu şekilde sorun yaşadığımız kişilerle hayatımızı kolaylaştırırız.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Alyans Modelleri(2017)

Alyans Modelleri(2017)

5 Haziran 2017
1.762 views
Damat Fincanı… <3

Damat Fincanı… <3

24 Mayıs 2017
4.216 views
Kadın ve Erkek Arasında Var Olan Farklar

Kadın ve Erkek Arasında Var Olan Farklar

5 Ağustos 2016
1.015 views
Cinsel Sapkınlıklar Nelerdir?

Cinsel Sapkınlıklar Nelerdir?

3 Ağustos 2016
1.103 views
Evlenmeyi Düşünen Erkek Davranışları

Evlenmeyi Düşünen Erkek Davranışları

14 Şubat 2016
1.077 views
Erkekler Neden Aldatır ?

Erkekler Neden Aldatır ?

11 Şubat 2016
1.225 views
Bunlar da var!
2016 Mart En Yeni Kozmetik Ürünleri

2016 Mart En Yeni Kozmetik Ürünleri

25 Mart 2016
1.251 views
2016 İlkbahar Renk Kombinasyonu

2016 İlkbahar Renk Kombinasyonu

19 Mart 2016
1.343 views
Kıvırcık Saç Modelleri

Kıvırcık Saç Modelleri

19 Kasım 2015
4.842 views
En güzel kız çocuğu odaları

En güzel kız çocuğu odaları

1 Temmuz 2015
5.799 views
Geleneksel Türk Kahvesi ve Sunumu…

Geleneksel Türk Kahvesi ve Sunumu…

23 Mayıs 2017
2.621 views
Gelin saç modelleri

Gelin saç modelleri

3 Ağustos 2015
8.178 views
Hamilelik Döneminde Hemoroid Sorunu

Hamilelik Döneminde Hemoroid Sorunu

16 Nisan 2016
1.153 views
Prenses Gelinlik Modelleri

Prenses Gelinlik Modelleri

11 Temmuz 2015
5.341 views