Kış Bahçesi Dekorasyonu

Hastalık Nedenleri

Kadınbudu Köfte Tarifi

Mutfak Gereçlerinden Dekorasyon

Kızartma Yapmak Zararlı Mı ?

Sağlık 12 Mart 2016
673 views


Çin’de yapılan bir araştırmaya göre, kızartma yapılması sırasında meydana gelen kanserojen kimyasalların akciğer kanserine sebep olabileceği açıklandı.

Akciğer kanserine yakalanan insanların yüzde 25 lik kısmı sigara tüketmediğine dikkat çekilirken, kızartma yapılması sırasında meydana gelen duman ve gazlardan etkilenilmesi ile olduğu iddia edildi. Bundaki en büyük nedenin ise, yağ içermekte olan gıdalar, kızartılnış olduğunda genetik olarak mutasyona uğradıkları için, zehirli uçucu gazlar havaya karışması gösterildi. Bu kızartma yapılan besinlerin içerisinde ise, en çok et ürünlerinin risk taşıdığı belirtildi.

kızartma yapan kadınGerçekleştirilen araştırma sonucunda, her gün et ürünü kızartması ve sigara tüketimi yapan kadınların akciğer kanseri riski, sigara tüketimi yapan ancak, et yerine sebze tüketimi yapan kadınlara oranla üç kat daha fazla boyutta olduğu saptandı.

akciğer kanseri

Bu durumdaki en büyük etkenin, kas dokularının yüksek sıcaklığa maruz kalması durumunda, ortaya çıkmış olan kanserojenden kaynaklandığı düşünülmekte. Uzmanlar tarafından ise kızartma yapılması yerine, mangal yapılmasını tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

 

 

 

 Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
1 Hafta da 6 Kilo Verin

1 Hafta da 6 Kilo Verin

19 Haziran 2017
50 views
2 Hafta da 9 Kilo Verdiren Diyet.

2 Hafta da 9 Kilo Verdiren Diyet.

26 Mayıs 2017
153 views
Geleneksel Türk Kahvesi ve Sunumu…

Geleneksel Türk Kahvesi ve Sunumu…

23 Mayıs 2017
106 views
Süt Tozu ile Cilt Maskesi

Süt Tozu ile Cilt Maskesi

22 Mayıs 2017
60 views
Kil Maskesi

Kil Maskesi

29 Mart 2017
227 views