Ciğer Sote Tarifi

bayan giyim

Bel ağrısı egzersizleri

Eviniz için Doğru Yapılacak Dekorasyon Tavsiyeleri

Tuvalette yanlış mı oturuyoruz?

Sağlık 3 Ağustos 2016
1.084 views


Tuvalette yanlış mı oturuyoruz?

Son dönemlerde özellikle tuvaletlerin sadece klozet olarak yapılması ve bu şekilde tuvalet ihtiyacının karşılanması bazı araştırmalar sonucunda yanlış bir oturuş biçimi yarattığı yönünde olması olarak belirtilmektedir. Özellikle klozete oturarak tuvaletini yapmak birçok açıdan hastalık nedeni olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre alaturka tuvaletler; sağlık için daha önemli bir yer tuttuğu şeklinde kanıtlanmıştır. Alaturka tuvaletlerin  kullanımı artık neredeyse tamamen yok olmuş durumda!

Alaturka tuvaletlerin artık çağdışı kaldığı yönündeki bir takım düşünceler; klozet kullanımını daha da fazla yaygınlaştırılmıştır. Ancak çömelerek tuvalet yapmak sağlık açısından ve sindirim sistemi için daha önemli bir durum oluşturmaktadır.  Sağlıklı bir boşaltım için mutlaka çömelerek tuvalet yapmak gerekmektedir. Ancak klozetlerde artık bu durumun mümkün  olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz; isterseniz klozetler üzerinde oturarak tuvaletinizi yapmanız mümkün olabilmektedir. Bunun için klozet üzerine çömelerek tuvalet yapmak gerekmektedir. Yapılan birçok araştırmada çömelme pozisyonunda çok daha rahat boşaltım yapılabildiği ve sindirim sisteminin çalışmasının daha kolay mümkün olduğu belirtilmiştir. Bu konuda deneyler yapılmış ve bu nedenle çömelerek tuvalet yapmanın birçok hastalığı da önlediği açıklanmıştır.

 

Çömelerek tuvalet yapmak neden sağlıklı?Klozette oturarak tuvalet yapıldığı zaman; dışkıların toplanmış olduğu kolonların  son bölümünde bulunmuş olan ve tuvaletimizi tutmayı sağlayan bu puborectalis kasının sıkışmasına neden oluyor. Klozet üzerinde oturarak tuvalet yapmak; bu kasın rahatlamasına neden oluyor ancak çömelmek ve bu şekilde tuvalet yapmak durumunda bu kası ve kolonu aynı hizaya getirmek suretiyle kolonun sıkışmadan daha geniş bir şekilde durmasını ve boşaltmanın daha seri ve kolay olmasını sağlıyor. Kolon kanseri, Apandisit, inflamatuar bağırsak hastalığı, fıtık, hemoroit ve divertiküler bağırsak hastalığı gibi hastalıklar özellikle klozet üzerinde oturarak boşaltım yapılması ile ortaya çıkabiliyor.  Klozette oturarak tuvalet yapmak özellikle bu hastalıkların oluşmasında  yüzde 90 etkili olan nedenler arasında yer alıyor.

 

Çömelerek boşaltımın  faydaları

Boşaltımın daha kolay ve hızlı olmasını sağlayan çömelerek boşaltım özellikle sindirim sistemi için önem taşımaktadır.

Dışkılamada ortaya çıkan tembelliğin önlenmesi ve özellikle Kolon kanserinden korunmak için çömelerek dışkılama faydalı olmaktadır.

Bu sayede dışkılar ince bağırsağa girmeyerek; ince bağırsağın kirlenmesini de önlemede yardımcı olmaktadır.

Prostat sağlığını ve pelvis tabanı ve bunun yanı sıra cinsel pozisyonlar ve ilişkisi olan pelvis sinirlerinin korunmasında ve idrar kontrolünün sağlanmasında yardımcı oluyor.

İdrar yolları prostat ve rahmin sinirler aracılığıyla korunmasını ve zarar görmesini engelliyor.

Klozete oturma sonrasında vücut 90 derecelik bir açı oluşturmaktadır. Ancak 35 derecelik açı oluşturacak şekilde çömelmek karın boşluğunda bulunan baskının doğru bir yerde birikmesine imkan sağladığı için boşaltımın kolaylaşmasına etken oluyor.

İnflamatuar bağırsak hastalığı, apandisit, kolon kanseri, divertiküler bağırsak hastalığı, hemoroit ve fıtık gibi ciddi rahatsızlıkların oluşmasını engellemesi açısından önem taşıyor.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Kolayca Bronzlaşmanın Yolları

Kolayca Bronzlaşmanın Yolları

20 Haziran 2017
2.533 views
Pratik Ağda ve Ağda Bantları.

Pratik Ağda ve Ağda Bantları.

19 Haziran 2017
2.696 views
1 Hafta da 6 Kilo Verin

1 Hafta da 6 Kilo Verin

19 Haziran 2017
4.285 views
2 Hafta da 9 Kilo Verdiren Diyet.

2 Hafta da 9 Kilo Verdiren Diyet.

26 Mayıs 2017
3.865 views
Geleneksel Türk Kahvesi ve Sunumu…

Geleneksel Türk Kahvesi ve Sunumu…

23 Mayıs 2017
2.605 views
Süt Tozu ile Cilt Maskesi

Süt Tozu ile Cilt Maskesi

22 Mayıs 2017
643 views
Kil Maskesi

Kil Maskesi

29 Mart 2017
789 views
Bunlar da var!
Tesettür Etek Modelleri

Tesettür Etek Modelleri

6 Haziran 2017
595 views
Makyajda Yeni Trend: Elektrik Mavisi

Makyajda Yeni Trend: Elektrik Mavisi

24 Kasım 2015
1.627 views
Büyük Beden Gelinlikler

Büyük Beden Gelinlikler

23 Temmuz 2015
3.471 views
Ankastre Mutfak Modelleri

Ankastre Mutfak Modelleri

13 Temmuz 2015
3.404 views
2016 Salaş Elbise Modelleri

2016 Salaş Elbise Modelleri

10 Aralık 2015
4.358 views
Reyhan Şerbeti Tarifi

Reyhan Şerbeti Tarifi

23 Kasım 2015
1.291 views
Kalp krizini 1 ay önce tespit edin

Kalp krizini 1 ay önce tespit edin

25 Ağustos 2017
9.046 views