Hamilelik Sonrası Kilo Vermek

Hangi Renk Dişe Sahipsiniz ?

2015 Gelinlik Modelleri

Kifla Tarifi

Tuvalette yanlış mı oturuyoruz?

Sağlık 3 Ağustos 2016
715 views


Tuvalette yanlış mı oturuyoruz?

Son dönemlerde özellikle tuvaletlerin sadece klozet olarak yapılması ve bu şekilde tuvalet ihtiyacının karşılanması bazı araştırmalar sonucunda yanlış bir oturuş biçimi yarattığı yönünde olması olarak belirtilmektedir. Özellikle klozete oturarak tuvaletini yapmak birçok açıdan hastalık nedeni olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre alaturka tuvaletler; sağlık için daha önemli bir yer tuttuğu şeklinde kanıtlanmıştır. Alaturka tuvaletlerin  kullanımı artık neredeyse tamamen yok olmuş durumda!

Alaturka tuvaletlerin artık çağdışı kaldığı yönündeki bir takım düşünceler; klozet kullanımını daha da fazla yaygınlaştırılmıştır. Ancak çömelerek tuvalet yapmak sağlık açısından ve sindirim sistemi için daha önemli bir durum oluşturmaktadır.  Sağlıklı bir boşaltım için mutlaka çömelerek tuvalet yapmak gerekmektedir. Ancak klozetlerde artık bu durumun mümkün  olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz; isterseniz klozetler üzerinde oturarak tuvaletinizi yapmanız mümkün olabilmektedir. Bunun için klozet üzerine çömelerek tuvalet yapmak gerekmektedir. Yapılan birçok araştırmada çömelme pozisyonunda çok daha rahat boşaltım yapılabildiği ve sindirim sisteminin çalışmasının daha kolay mümkün olduğu belirtilmiştir. Bu konuda deneyler yapılmış ve bu nedenle çömelerek tuvalet yapmanın birçok hastalığı da önlediği açıklanmıştır.

 

Çömelerek tuvalet yapmak neden sağlıklı?Klozette oturarak tuvalet yapıldığı zaman; dışkıların toplanmış olduğu kolonların  son bölümünde bulunmuş olan ve tuvaletimizi tutmayı sağlayan bu puborectalis kasının sıkışmasına neden oluyor. Klozet üzerinde oturarak tuvalet yapmak; bu kasın rahatlamasına neden oluyor ancak çömelmek ve bu şekilde tuvalet yapmak durumunda bu kası ve kolonu aynı hizaya getirmek suretiyle kolonun sıkışmadan daha geniş bir şekilde durmasını ve boşaltmanın daha seri ve kolay olmasını sağlıyor. Kolon kanseri, Apandisit, inflamatuar bağırsak hastalığı, fıtık, hemoroit ve divertiküler bağırsak hastalığı gibi hastalıklar özellikle klozet üzerinde oturarak boşaltım yapılması ile ortaya çıkabiliyor.  Klozette oturarak tuvalet yapmak özellikle bu hastalıkların oluşmasında  yüzde 90 etkili olan nedenler arasında yer alıyor.

 

Çömelerek boşaltımın  faydaları

Boşaltımın daha kolay ve hızlı olmasını sağlayan çömelerek boşaltım özellikle sindirim sistemi için önem taşımaktadır.

Dışkılamada ortaya çıkan tembelliğin önlenmesi ve özellikle Kolon kanserinden korunmak için çömelerek dışkılama faydalı olmaktadır.

Bu sayede dışkılar ince bağırsağa girmeyerek; ince bağırsağın kirlenmesini de önlemede yardımcı olmaktadır.

Prostat sağlığını ve pelvis tabanı ve bunun yanı sıra cinsel pozisyonlar ve ilişkisi olan pelvis sinirlerinin korunmasında ve idrar kontrolünün sağlanmasında yardımcı oluyor.

İdrar yolları prostat ve rahmin sinirler aracılığıyla korunmasını ve zarar görmesini engelliyor.

Klozete oturma sonrasında vücut 90 derecelik bir açı oluşturmaktadır. Ancak 35 derecelik açı oluşturacak şekilde çömelmek karın boşluğunda bulunan baskının doğru bir yerde birikmesine imkan sağladığı için boşaltımın kolaylaşmasına etken oluyor.

İnflamatuar bağırsak hastalığı, apandisit, kolon kanseri, divertiküler bağırsak hastalığı, hemoroit ve fıtık gibi ciddi rahatsızlıkların oluşmasını engellemesi açısından önem taşıyor.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
1 Hafta da 6 Kilo Verin

1 Hafta da 6 Kilo Verin

19 Haziran 2017
47 views
2 Hafta da 9 Kilo Verdiren Diyet.

2 Hafta da 9 Kilo Verdiren Diyet.

26 Mayıs 2017
147 views
Geleneksel Türk Kahvesi ve Sunumu…

Geleneksel Türk Kahvesi ve Sunumu…

23 Mayıs 2017
105 views
Süt Tozu ile Cilt Maskesi

Süt Tozu ile Cilt Maskesi

22 Mayıs 2017
59 views
Kil Maskesi

Kil Maskesi

29 Mart 2017
224 views
Bunlar da var!
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir

29 Haziran 2015
1.115 views
Kendi Islak Mendilinizi Yapabilirsiniz

Kendi Islak Mendilinizi Yapabilirsiniz

28 Şubat 2016
726 views
En Şık Gelinlik Modelleri

En Şık Gelinlik Modelleri

21 Temmuz 2015
3.035 views
Deodorantlar Kansere Yol Açıyor !

Deodorantlar Kansere Yol Açıyor !

11 Mart 2016
832 views
L Koltuk Seçimi İçin Harika Tasarımlar

L Koltuk Seçimi İçin Harika Tasarımlar

13 Nisan 2016
1.208 views
Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer ?

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer ?

10 Şubat 2016
847 views
Bayan Taşlı Saat Modelleri

Bayan Taşlı Saat Modelleri

16 Şubat 2016
1.372 views
Hamilelik Döneminde Hemoroid Sorunu

Hamilelik Döneminde Hemoroid Sorunu

16 Nisan 2016
819 views
Ankastre Mutfak Modelleri

Ankastre Mutfak Modelleri

13 Temmuz 2015
2.788 views