Iphone Kırılmaz Cam

Bebek masajı nasıl yapılır?

Terbiyeli Ispanak Çorbası

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Yalnızca Bulgaristan Göçmenlerinin Bildiği 15 Nefis Lezzet

ANASAYFA 25 Aralık 2015
7.302 views


Bir Bulgaristan göçmeni ile tanışıklığınız varsa ya da Bulgaristan göçmenleri ile bir arada yaşadıysanız onların çılgınlar gibi sevdiği alttaki15 lezzet ile çoktan tanışma fırsatını bulmuş olmanız gerekir.

1- Baniçka

banickaaa
Dünya’nın neresinde olursanız olun bir cafenin camında yada önünde eğer Baniçka görürseniz bilin ki orası bir Bulgaristan göçmeni tarafından çalıştırılıyor. Dikdörtgen biçiminde servis edilen bu böreğin içinde lor peyniri olur. Yufkası geleneksel yufkalardan biraz daha kalındır,üzeri yumurtaya bulanarak bir güzel sac üzerinde pişirilir.

2- Poniçka

ponicka-tarifi-720x450

Baniçka’nın yakın kardeşi olan Poniçka, Bulgaristan lezzet dalında tatlının kardeşidir. Küçük donutlar halinde hazırlanan hamurlar kızgın bir yağda pişirilir ve üstüne pudra şekeri,çikolata,reçel vs dökülerek servis edilir.

3- Akıtma ya da Döndürme

dondurme

Bu güzide lezzet için tahminleri alalım? Adından da anlaşılacağı üzere bir şey ya akıtılacak ya döndürülecek. Bu “akıtılan” da krep hamuru olacak. Krep hamurunu tavaya döküldükten bir süre sonra da “döndürülecek”. Babaannelerin bol yağlı yaptıkları krepler dolaptan çıkan peynir, domates, bal gibi besinlerle bir araya getirilerek afiyet bal şeker olarak yenilir.

4- Dızmana

dizmana

Sıkıcı Bir Haftadan sonra Hafta sonlarının sultanı olan dızmana özel hamuru ile kıymalı ya da peynirli olarak hazırlanır. Hamurların içlerine yerleştirilen içler yuvarlak toplar halinde bir tepsiye dizilir ve doğrudan fırınlanır. Meşakkatli bir iş ama göçmen kadınlarının çalışkanlığını bilenler için bu iş çantada kekliktir. 🙂

5- Kifla

kifla-loukoum
Baniçka, Poniçka derken Kifla’yı unutmak ayıp olur. Fransızların “Kruvasan” olarak hayatımıza soktuğu bu lezzetin daha hamurlusu gibi düşünebileceğimiz tatlısı(kruvasanı) Bulgaristan göçmenlerinin “Kifla”sıdır. Kiflaların içi genel olarak farklı meyve marmelatları ile doldurulmuştur. Bu arada Bulgaristanın reçelleri de genel olarak marmelata yakındır. Bir de komposto vardır ki

6- Yahni

yahni
İlk dile getirdiğim zaman “Yalnızca Bulgaristan göçmenlerine özgü değil ki” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak yahni Bulgaristan göçmenleri için bir vazgeçilmezdir. Her bayram babaanne veya anneanne (ki Bulgaristan göçmenleri için ikisi de ninedir:) ilk olarak yahniyi hazırlar ve içine bir de Mercimek otu koyar. Bulgaristan’dan gelen bu Mercimek otu yahniye harika bir tat verirken tüm torun tombalak ilk gün yahniye ulaşmak için el öpmeye koşar.

7- Lutenitsa

lutenitsa

Yaz sonuna doğru bir kamyonet yaklaşır: Taze Kırmızı Biber. Tüm Bulgaristan göçmeni kadınlar çılgınlar gibi kamyona doğru koşar ve sabah gelen kamyonette öğlen sadece ezik büzük kırmızı biberler kalmıştır. Çünkü kış için hazırlık vardır. İçinde patlıcan, havuç, kırmızı biber,domates ve envai çeşit besin bulunan kahvaltılık salça hazırlanacaktır. İşte o salçaya verilen isim ise Lutenitsa’dır.8- Boza

boza

Vefa Bozacısı’nın bozasından başka boza içemem diyen herkesin bir dönüş noktası olacaktır. O noktada da Bulgaristan bozası içmiş olacaklardır. Lıkır lıkır içilen bu lezzetli boza tadına baktığınız tüm bozalardan daha farklıdır çünkü ekşi değil tatlıdır.

9-Biber Dolması Yemeği

03082010309

Arkadaşlar buda her zaman sofralarımızdan eksik olmayan mükemmel bir yemektir.

 

10- İç Yağlama

yaglama

Adından da anlaşılacağı üzere demek isterdim fakat şimdiye kadar bir bağlantısını çok kuramadığım yemeklerden bir tanesidir İç Yağlama. Hamur önce ince ve yuvarlar açılır. Ardından içine peynir serpiştirilir. Hamur yuvarlanır ve topçuklar oluşturulur. Topçuklar krep gibi geniş açılarak kızgın tavaya yerleştirilir. Bir tarafı pişen iç yağlama ters çevrilip üzerine ikinci açılmış topçuk serilir. Böylece çift taraflı pişirmeye hazır iç yağlamalar olur. Sabahların sultanıdır.

11- Lahana Aşı

lahana-asi

Herkesin aklına gelen Kapuska’dan daha farklı olan Lahana Aşı farklı iki lezzetin bir araya gelmesi ile oluşur. Süt ile hazırlanan lahana yemeği akıllarda soru işareti bıraksa da damaklarımızda harika bir lezzet bırakır.

12- Karıştırma

karistirma

Bulgaristan göçmenlerinin eylemsilerden oluşturdukları bir diğer yemek ise Karıştırma(Bulamaç)’dır. Unun kavrulması, içine su eklenerek yoğun bir kıvam elde edilir ve et parçacıkları(Suçuk) ile oluşan bu yemek yanında lahana turşusu bir harikadır.

13- Kolaç

kolac

 

Bayram geldi, kapınızı Bulgaristan göçmeni komşunuz tıklattı. Elindeki tepside her daireye takriben iki tane verilmelik Kolaç var. Evet, hamur kızartması olarak hazırlanan özellikle bayram ya da kandil gibi zamanlarda dağıtılan, içine bazen karbonat konularak mis gibi kabartılan hamur kolaçtır.

14- Milinka

milinkaBir hamur yemeği olarak Milinka, prensipte Dızmana’ya benzer ancak içerisinde herhangi bir besin yoktur. Yemekler ile birlikte yemelik fırınlanmış hamurlar olarak düşünebiliriz. Listenin sonuna yaklaşırken de Bulgaristan göçmenlerinin hamur işi ve ete düşkünlüklerine biraz göz atmış oluyoruz. :)

15- Zagorka

zagorka

Son sıramızda her Bulgaristan göçmeninin Bulgaristan’daki akrabalarını ya da evlerini ziyaret ettikleri zaman içtikleri Zagorka alıyor. Zagorka Bulgaristan’nın en çok satan bira markalarından bir tanesi. Bulgaristan göçmenleri ile oturup içmenin ne kadar zevkli olduğunu denemek isteyenler için iyi bir başlangıç olabilir.DN: Bir Bulgaristan göçmeni içmese dahi sizin onla içme teklifinizi asla geri çevirmeyecektir. Eğer sizinle içerse gün en keyifli şekilde geçecektir.

 

 Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Şenay Yilmaz 25 Aralık 2015

Banicka tarifi biraz hatalı, hamur incecik elde havada çevrilerek zar gibi açılır, içine lor konur, üzerine yumurta sürülerek fırınlarda pisirilir?

BayanXL 26 Aralık 2015

teşekkür ederiz düzenlemeyi yapacağız en kısa zamanda 🙂

İlginizi Çekebilir
Kolayca Bronzlaşmanın Yolları

Kolayca Bronzlaşmanın Yolları

20 Haziran 2017
2.530 views
Pratik Ağda ve Ağda Bantları.

Pratik Ağda ve Ağda Bantları.

19 Haziran 2017
2.696 views
1 Hafta da 6 Kilo Verin

1 Hafta da 6 Kilo Verin

19 Haziran 2017
4.284 views
2017 Sandalet Modelleri

2017 Sandalet Modelleri

14 Haziran 2017
5.668 views
Yaz İçin Makyaj Önerileri

Yaz İçin Makyaj Önerileri

14 Haziran 2017
3.670 views
Bir Anda Elbisesinin Yırtmacını Açtı

Bir Anda Elbisesinin Yırtmacını Açtı

7 Haziran 2017
5.280 views
Alyans Modelleri(2017)

Alyans Modelleri(2017)

5 Haziran 2017
1.719 views
Bunlar da var!
gelin araba yazıları

gelin araba yazıları

19 Ağustos 2015
4.214 views
Pratik İftar Menüleri.

Pratik İftar Menüleri.

1 Haziran 2017
1.815 views
Büyük Beden Abiye Kıyafetleri

Büyük Beden Abiye Kıyafetleri

12 Temmuz 2015
8.179 views
2015 Kabarık Gelinlik Modelleri

2015 Kabarık Gelinlik Modelleri

10 Temmuz 2015
7.638 views
Boyadan Yanan Saç Sorunu

Boyadan Yanan Saç Sorunu

23 Mart 2016
1.010 views
Yağ Yakımını Hızlandıran Besinler

Yağ Yakımını Hızlandıran Besinler

6 Temmuz 2015
2.120 views
Eski Aşkı Unutmanın Yolları

Eski Aşkı Unutmanın Yolları

24 Haziran 2015
1.676 views